استارت‌آپ چیست و چگونه ساخته می‌شود?

soltanweb 2 خرداد, 1400 0 دیدگاه

احتمالا دفعات زیادی با کلمه استارتاپ روبه‌رو شدید یا در حرف‌های فردی این کلمه به گوش‌تان خورده است.

در این مقاله قصد دارد کلمه استارتاپ و چگونه ساخته شدن استارتاپ را توضیح دهیم.

استارتاپ چیست؟

استارت آپ یا Start Up به معنی شرکت نوپایی است که در مرحله اول دوران کاری خودش قرار دارد و معمولا توسط یک کارآفرین یا سرمایه‌گذار ساخته می‌شود.

استارتاپ‌ها با هدف گسترش و پیشرفت زیادی شکل می‌گیرند و بعد از مدت کوتاهی یا به نتیجه می‌رسند و یا با کمبود بودجه و شکست روبه‌رو می‌شوند.

معمولا نتیجه استارتاپ‌ها بعد از 3 سال مشخص می‌شود و دیگر اسم استارتاپ را نمی‌گیرند.

یک استارت‌آپ چطور کار می‌کند؟

بخواهیم ساده بگوییم، یک استارت‌آپ، مانند هر کمپانی دیگری کار می‌کند و فرق با هم ندارند، گروهی از کارکنان کار می‌کنند تا خدماتی را عرضه کنند و یا محصولاتی را به فروش برسانند و مشتریان را راضی نگه دارند.

مسئله‌ای که یک استارت‌آپ را از باقی کمپانی‌های قدیمی‌تر و جاافتاده‌تر متمایز می‌کند، روش عرضه این خدمات یا فروش این محصولات متفاوت است.

کمپانی‌های عادی، روش‌های جاافتاده‌ی کسب‌وکار را برای خود هم استفاده می‌کنند، یعنی روش‌هایی که قبلا هم از آن‌ها استفاده شده است. در عوض یک استارت‌آپ، برای کسب‌وکار خود یک قالب جدید طراحی می‌کند. برای مثال، اگر شما فروشگاه خرید و فروش لباس معروف و بزرگی داشته باشید، طبق فروشگاه‌ها دیگر عمل می‌کنید، هر فصل مجموعه‌ی لباس‌هایتان را عوض می‌کنید، حراج آخر فصل می‌گذارید و از این قبیل کارها، فروشتان هم خوب است چون به مرور زمان مشتری‌های خود را پیدا کرده‌اید.

اما اگر یک پروژه‌ی استارت‌آپی فروش لباس داشته باشید، این کارها دردی را از شما دوا نمی‌کند. در عوض می‌توانید چیز‌هایی ارائه بدهید که باقی فروشگاه‌ها ارائه نمی‌دهند، برای مثال، می‌توانید به جای ارائه و معرفی لباس به صورت تکی، ست لباس معرفی کنید.

ست لباس می‌تواند شامل چیز‌هایی باشد که مشتریان می‌توانند با لباس‌ها دیگرشان ست کنند یا می‌تواند ست لباس‌های مادر و فرزندی باشد.

مسئله‌ی بعدی، سرعت رشد پروژه‌ی شماست. پروژه‌های استارت‌آپی برای رشد، نمی‌تواند یک شبه دست به کاری بزند که معروف بشود. روش‌ کار در پروژه‌های استارت‌آپی به این صورت است که با آزمون خطا، باید متوجه بشوید که مخاطبین بیشتر خواستار چه چیزی هستند و از چه قالبی بیشتر خوششان می‌آید.

در اکثر مواقع، پروژه‌های استارت‌آپی با قالبی شروع به کار می‌کنند که به آن اِم وی پی می‌گوییم. البته لازم به ذکر است که این اِم وی پی کاملا متفاوت با چیزی است که در صنعت بازی‌های ویدئویی به عنوان ارزشمندترین بازیکن شناخته می‌شود!

MVP یا minimal viable product همان کوچک‌ترین محصول زیستاست. این محصول یا سرویس، همان چیزی است که به شما نتایجی را مبنی بر عملکرد محصولات شما ارائه می‌دهد. این کوچک‌ترین محصول، آنقدر آزمون خطا انجام ‌می‌دهد تا آماده‌ی مارکتینگ شود.

پس اگر پروژه‌ی استارت‌آپی دارید، با اعضای تیم‌تان برای ایده‌های جدید جلسه برگزار کنید و برای آزمون و خطای اِم وی پی‌تان وقت بگذارید.

نکات مهم در راه‌اندازی استارتاپ:

• برای راه‌اندازی یک استارتاپ باید به دنبال سرمایه ‌گذاری بگردید که از ایده شما حمایت کند و حامی مالی مناسبی برای شاخ برگ دادن به ایده شما باشد.

• هرگز ایده خود را با کسی در میان نگذارید و حتی برای گفتن آن به سرمایه‌گذار خود یک قرارداد عدم افشای اطلاعات تنظیم کنید تا بعدا با مشکلی روبه‌رو نشوید.

• قوانین تجارت الکترونیک برای راه‌اندازی استارت‌آپ را مطالعه کنید.

ایده‌پردازی:

ایده شما باید کاملا خاص باشد و در جامعه طرفدار داشته باشد.

هرگز فکر نکنید که ایده شما شاید مسخره و نشدنی باشد، اگر در اینترنت به دنبال ایده‌های استارتاپ‌ها بگردید با ایده‌هایی روبه‌رو می‌شوید که در نگاه اول مسخره به نظر برسند اما بسیاری از افرادی که حتی تجربه‌ای در زمینه کسب و کار نداشتند توانستند با تلاش و زحمت مداوم ایده‌های خود را به ثبت برسانند و درآمد بالایی از آن‌ها به دست بیاورند.

اکنون که ما در ایران زندگی می‌کنیم، خیلی از ایده‌ها هم هستند که کسی سراغشان نرفته!

خارج از ایران شاید بتوان گفت که ایده‌های زیادی پروبال گرفته‌‌اند، آن‌هم به کمک سرمایه‌گذارانی که به قشر جوان و ایده‌های جدید اعتماد می‌کنند، اما در ایران، به این مسئله کمتر پرداخته شده و موانع زیادی سر راه یک استارت‌آپ قرار دارد. اما این به معنای پایان کار نیست!

هیچ کاری نشد ندارد!

به دنبال یک سرمایه‌گذار بگردید و تیم خود را از آدم‌ها مشتاق و خلاق پر کنید و مطمئن باشید که به موفقیت خواهید رسید.

برنامه‌ریزی:

سعی کنید تا حداقل یک سال آینده خود را برنامه‌ریزی کنید و خودتان را برای هرگونه اتفاقی آماده کنید. در حقیقت یک نقشه‌ی راه برای رسیدن به گنج که همان هدف شماست بکشید.

هدف خود را مشخص کنید و سعی کنید مشکلاتی که ممکن است در این راه برایتان پیش می‌آید را پیش‌بینی کنید.

با افراد با تجربه مشورت کنید و از آن‌ها بخواهید تا کم و کاستی ایده‌ شما را بازگو کنند.

بودجه و امورمالی خود را در نظر بگیرید.

ثبت قانونی:

پس از داشتن ایده و سرمایه‌گذار بهتر است استارتاپ خودتان را ثبت قانونی کنید و مراحل قانونی مورد نیاز آن را طی کنید.

تیم خود را تشکیل دهید!

پس از انجام این مراحل به دنبال افراد مورد نیاز برای استارتاپ خود بگردید و از آنجایی که استارتاپ شما هنوز درحال رشد است نمی‌توانید از افراد فوق حرفه‌ای توقع داشته باشید تا برای شما کار کنند.

بهتر است به دنبال افرادی باشید که شوق یک استارتاپ را دارند و می‌خواهند همراه آن رشد کنند.

اگر هدف‌تان راه‌اندازی یک استارت‌آپ موفق هست باید بدانید مسیری طولانی و سخت پیش رو دارید اما اگر تمام تلاش خود را به کار بگیرید مطمئنا به موفقیت بزرگی دست پیدا می‌کنید و ممکن است اسم شما و برند‌تان بر سر همه زبان‌ها بیفتد.

اگر برای شروع استارت‌آپ خود نیاز به مشاوره و کمک دارید آژانس خدماتی سلطان وب (Soltan Web) تمامی سوالات شما را پاسخ می‌دهد و شرایط مناسب شمارا مهیا می‌کند.

 

دربارهسبا نیکومنش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *